Det saknas forskning där man utgår från äldre personers tankar och åsikter om vad som är viktigast för dem vårdprocessen. Tidigare studier bygger på vårdpersonalens uppfattning om vad som är viktigast för patienterna.
– Patienternas egen röst saknas. Det var därför vi gjorde det här arbetet med att faktiskt intervjua huvudpersonerna själva, säger Åsa Andersson, forskare vid Örebro universitet och forsknings- och utvecklingsansvarig på geriatriska kliniken vid Universitetssjukhuset Örebro, där studien genomfördes.
Nu har 16 äldre patienter fått komma till tals inom ramen för den aktuella studien, som även Kim Jackwert, AT-läkare på Falu lasarett i Dalarna och tidigare läkarstudent vid Örebro universitet, står bakom.
Resultatet visar att tre områden är särskilt viktiga: självbestämmande, trygghet och helhetsperspektiv på människan. Även om jag är en skäggig man i sjuttioårsåldern har jag fortfarande känslor, sa en av deltagarna i undersökningen.
De äldre patienterna vill alltså vara delaktiga i beslut om sin vård, få tillgång till tydlig information och känna sig trygga genom hela vårdprocessen.
En annan slutsats från studien är att äldre patienter ofta har tydliga åsikter om sin vård, även om de inte alltid gör sina röster hörda och vill vara till besvär.
– Vi behöver verkligen lyssna på de här personerna. Det är viktigt att även de som inte själva kräver någonting får komma till tals, säger Åsa Andersson.
Patienter med komplexa vårdbehov förväntas öka kraftigt under kommande år i och med att Sveriges befolkning blir äldre. Därför anser forskarna bakom studien att geriatrik är ett område som behöver mer uppmärksamhet.