Nytt nummer av Vetenskapliga supplementet ute nu

Äldre i Centrum har publicerat ett nytt nummer av sitt vetenskapliga supplement. Två studier från äldreomsorgen och en från Svenska kyrkans församlingsarbete tog sig denna gång hela vägen in i tidskriften.

För ett år sedan hade Äldre i Centrums nya vetenskapliga supplement premiär. Sedan dess har arbetet fortsatt för att etablera tidskriften och i oktober kom beskedet att man får tidskriftsstöd av forskningsrådet Forte.

– Vi är superglada för stödet från Forte. Det känns som en bekräftelse att vi är rätt ute och att fler ser behovet av att publicera forskning på svenska, säger Mikael Mildén, som är redaktör för Äldre i Centrum Vetenskapligt supplement.

Det senaste året har redaktionen arbetat vidare med att få den digitala publiceringen att fungera på ett bra sätt. Under våren gjorde man också ett stort utskick till en lång rad forskare och berättade om tidskriften, vilket gjorde att fler fick upp ögonen för den.

– Arbetet med det nya numret har varit väldigt intressant och roligt. Vi har haft ganska många förfrågningar och dubbelt så många manus att jobba med som till vårt första nummer.

Porträtt på Mikael Mildén på sitt kontor.

Mikael Mildén är redaktör för ÄiCVS.

Tre artiklar finns med i det nya numret av ÄiCVS och alla tre bygger på intervjuer. De handlar om förhållandet mellan personal i privat och kommunalt driven hemtjänst, undersköterskors inställning till att arbeta med fysisk aktivitet på demensboende, och vilken roll öppna verksamheter hos Svenska kyrkans församlingar kan ha för äldre personers välbefinnande. Men även om man nu bara har kvalitativa studier i andra numret poängterar Mikael Mildén att de är öppna för en bred flora av ämnen och metoder, så länge de anknyter till äldre och åldrande.

Arbetet med nästa nummer av ÄiCVS har redan startat, både genom konkret redaktörsarbete med manuskript och kontakter och diskussioner med forskare som nu genomför studier som kan publiceras i framtiden.

– Vi hoppas såklart att ännu fler blir intresserade av supplementet. Vi skulle gärna ge ut flera nummer per år, men det avgörs helt av hur många bidrag vi får in och accepterar. I slutändan skulle vi önska att ÄiCVS blir något för äldre- och åldrandeforskningen att samlas kring, där många kanske gör sin första vetenskapliga publicering, där FoU-arbeten kan ta ett steg vidare och där etablerade forskare publicerar studier som de vill ska vara mer tillgängliga för praktiken eller en allmän samhällsdiskussion, säger Mikael Mildén.

Läs nya numret av ÄiCVS

Maria Söderberg (2022). Allianser och polarisering bland hemtjänstpersonal: en (o)önskad konsekvens av valfrihet och konkurrens inom äldreomsorgen? Äldre i Centrum Vetenskapligt supplement.

Anna Kubicka och Ingemar Kåreholt (2022). Undersköterskors perspektiv på att främja fysisk aktivitet hos personer på demensboende. Äldre i Centrum Vetenskapligt supplement.

Cornelia Wulff Hamrin, Hanna Li Kusterer och Lotta Lundberg (2022). Svenska kyrkan och äldres välbefinnande – betydelsen av en församlings öppna verksamheter. Äldre i Centrum Vetenskapligt supplement.

Relaterat

Detta får äldreomsorgspersonal att stanna

Att behålla en stabil och kompetent personalstyrka inom äldreomsorgen kräver ett mångfacetterat arbete där ledarskap, stödjande arbetsplatsrelationer och ekonomiska resurser har en betydande roll. Det visar en rapport från SBU.

Äldre migranter hade större risk att dö i covid-19

Migranter från låginkomstländer som fick vård hemma eller bodde på äldreboende löpte större risk att dö i covid-19 än svenskfödda under pandemins första år. Det visar en studie från Stockholms universitet.

Person tvättar händerna

Personal saknar förutsättningar för att följa hygienrutiner

I dag finns rutiner för hur omsorgspersonal ska arbeta för att följa basala hygienrutiner och förhindra smittspridning. Men personalen saknar ibland rätt förutsättningar att följa dem, visar en rapport från Socialstyrelsen.

Fler nyheter

Årets höjdpunkter och lästips

Under året har vi publicerat hundratals artiklar om aktuell, svensk äldreforskning. Här får du våra lästips och en kort summering av årets bevakning.

Palliativ vård – mer jämlikt och till fler

Nu finns det nya nationella riktlinjer för palliativ vård. Socialstyrelsen vill verka för fler och mer jämlika insatser tidigare i sjukdomsförloppen.

Social aktivitet ökar bland äldre

Vi är mer sociala högre upp i åren än tidigare generationer. Men det sociala livet är också starkt kopplat till funktionsförmåga, visar Erika Augustsson i en ny doktorsavhandling vid Karolinska institutet.