Ta chansen att påverka äldreforskningens inriktning
Forskningsrådet för hälsa, arbetsliv och välfärd, Forte, ska samordna och skapa en överblick över den svenska forskningen inom äldreområdet. För att kunna planera framtida satsningar på äldreforskningen arbetar man nu med att analysera och prioritera de kunskapsbehov som finns. Man har bland annat gått igenom de projekt man redan finansierar, gjort en kartläggning av forskningsfältet och fört dialog med en rad viktiga aktörer.
Nu är det dags för nästa steg i arbetet. För att komplettera analyserna bjuder Forte in representanter från forskarsamhället, där forskare inom hälsa, arbetsliv och välfärd eller äldre och åldrande är välkomna att besvara en enkät om hur forskningsrådet bör prioritera framöver.
Sista dagen att besvara enkäten är den 30 november.
Relaterat
Nya kostråd för äldre på gång
Livsmedelsverket uppdaterar nu kostråden för äldre och sprider information på uppdrag av regeringen. Samtidigt visar myndighetens kartläggning att stödet kring måltider försämras inom den kommunala äldreomsorgen.
Samtal påverkar äldres delaktighet i hemtjänsten
Svenska forskare har undersökt hur fyra olika kommunikationssätt kan påverka hur delaktiga äldre personer känner sig vid hemtjänstbesök.
Vårdbrister gör att sköra äldre faller mellan stolarna
Platsbrist på sjukhusen, bristande kommunikation och otillräckliga resurser i hemvården gör att sköra äldre personer ofta återkommer till sjukhus efter utskrivning. Det visar forskning från Örebro universitet.
Fler nyheter
Så kan personer med demens hantera psykisk ohälsa bättre
Många personer med demens upplever även problem med den psykiska hälsan, till exempel är depression vanligt. Nu har forskare vid Uppsala universitet utvecklat och anpassat ett stödprogram med målet att hjälpa dessa personer i sin vardag.
Lite mer aktivitet ger färre dödsfall
Små förändringar i fysisk aktivitet ger bättre folkhälsa. Nu visar en bred studie att ökad rörelse kan förebygga dödsfall i en befolkningsgrupp.
Detta ökar personalens välbefinnande
Individuella insatser som avslappningsträning, emotionsreglering och utbildning i beteendehantering kan ha positiva effekter på äldreomsorgspersonalens mående. Det visar en forskningsöversikt som SBU har analyserat.