Ny vetenskaplig tidskrift om äldre och åldrande

Nu startar Äldre i Centrum ett vetenskapligt supplement. Målet är att föra fackgranskade forskningsresultat från både akademin och FoU-verksamheter närmare dem som arbetar ute i verksamheterna.

Stiftelsen Stockholms läns Äldrecentrum har sedan 1987 gett ut den populärvetenskapliga tidskriften Äldre i Centrum, där många av landets äldreforskare har berättat om sin forskning. Nu tar vi steget vidare och erbjuder möjligheten att publicera vetenskapliga originalartiklar på svenska, granskade av oberoende experter. Syftet är dels att ytterligare stärka forskningen om äldre och åldrande, dels att sänka tröskeln för personer ute i verksamheterna, vare sig de är vårdbiträden, politiker, sjuksköterskor, tjänstemän eller chefer, att läsa forskningsresultat direkt från källan.

– Vi vill kunna bidra till att göra forskningsresultat tillgängliga för de som ska använda den nya kunskapen i praktiken, säger Äldrecentrums direktör Åsa Hedberg Rundgren.

Äldre i Centrum Vetenskapligt supplement uppmuntrar förutom akademiska forskare också medarbetare på landets FoU:er att skicka in bidrag. Förhoppningen är att både kunna sprida den viktiga kunskap som forsknings- och utvecklingsenheterna tar fram, samtidigt som expertgranskningsprocessen kan hjälpa till att vässa den vetenskapliga metoden.

­– Vi hoppas att vi verkligen får spridning på tidskriften, att personer verksamma inom äldreområdet törs ge sig på att läsa den och att både akademiska forskare och FoU-forskare ser värdet av att publicera sig på svenska, säger Åsa Hedberg Rundgren.

Tidskriftens redaktion utgörs av Jonas Nilsson, till vardags chefredaktör för Äldre i Centrum, och Mikael Mildén som är redaktör på Äldre i Centrum. De beskriver sitt arbete med att lansera det vetenskapliga supplementet som både mödosamt och roligt.

– Vi anade nog inte riktigt hur mycket jobb det skulle vara med att få allt på plats, men det har varit väldigt lärorikt och givande. Vi har fått otroligt fin respons och kan presentera tre intressanta och viktiga artiklar av välrenommerade forskare, säger Jonas Nilsson.

Fakta
PRENUMERATION ÄiCVS

För att få Äldre i Centrum Vetenskapligt supplement i brevlådan krävs en prenumeration på Äldre i Centrum (ordinarie pris 275 kr, pensionärer och studenter 150 kr, mängdrabatt för institutioner som beställer flera prenumerationer). Alla artiklar publiceras som open access på webbsajten aicvs.se, vilket innebär att de kan läsas, laddas ner och spridas fritt.

– Vi är både glada och tacksamma över att artikelförfattarna velat vara med på den här första biten av tidskriftens resa. De vetenskapliga granskarna förtjänar också ett stort tack för att de har ställt upp och gjort ett så bra jobb. Nu ser vi fram emot att jobba vidare med nya manus och ett nytt nummer, senast nästa år, säger Mikael Mildén.

Alla artiklar bedöms av ett vetenskapligt redaktionsråd och granskas av minst två ämnesexperter innan de accepteras för publicering. Den första pappersupplagan av Äldre i Centrum Vetenskapligt supplement kommer ut 12 mars tillsammans med Äldre i Centrum #1/21, men artiklarna går redan nu att läsa på webbplatsen aicvs.se.  Allt material publiceras som open access, vilket innebär att det är fritt att ladda ner och sprida vidare. Målet är att publicera nya artiklar löpande, digitalt på nätet och att sedan samla ihop dem till papperstidningen, minst en gång om året.

Fakta
PREMIÄRARTIKLAR I ÄiCVS

SAPO – en modell för samverkan mellan forskare och aktörer utanför akademin inom området äldre och åldrande
Håkan Jönson, Sara Hultqvist, Susanne Iwarsson

Lungfunktion i hög ålder och dess samband med fysisk aktivitet från medelålder upp till hög ålder: En longitudinell studie med 24–30 års uppföljningstid
Liberta Mehmedi, Charlotta Nilsen, Ingemar Kåreholt

Pilotstudie av genomförbarheten av Judo4Balance: Ett fallförebyggande träningsprogram för äldre personer i eget boende
Marina Arkkukangas, Karin Strömqvist Bååthe, Julia Hamilton, Anna Ekholm, Michail Tonkonogi

Relaterat

Kära dagbok …

”Cancer angår oss alla”

Cancer finns nära oss alla, de flesta känner någon som har drabbats. Tidningens chefredaktör Enikö Arnell-Szurkos gör personliga reflektioner och presenterar sig också i nya rollen.

Med träningsprogram och olika förebyggande insatser kan fallolyckor minskas ordentligt, visar ny studie. Foto: Mostphotos

Så kan äldres fallolyckor förebyggas

Det finns relativt enkla sätt att minska antalet fallolyckor rejält, visar ny forskning vid Lunds universitet. Vården behöver ta ett helhetsgrepp kring dessa patienter, enligt Sölve Elmståhl, professor i geriatrik och ansvarig för studien.

Fler nyheter

Äldre par sitter i soffa där kvinnan är ledsen, men inte mannen

Så kan demens påverka empatiförmågan

Patienter med frontallobsdemens saknar ofta förmågan till att känna empati. En ny studie visar att dessa patienter inte har samma aktivitet i hjärnan som friska personer när de bevittnar andras smärta.

Personer med parkinson får hjälp att bryta ensamhet

En ny app kan hjälpa personer med Parkinsons sjukdom att bryta isolering och ensamhet. Forskaren Gomathi Thangavel, Örebro universitet, har utvecklat tekniken tillsammans med målgruppen.

Äldre kvinna borstar tänderna med en eltandborste framför spegeln

Bättre livskvalitet med smart tandborste

Med hjälp av sensorer kan en smart, intelligent eltandborste göra stor skillnad för äldre personers munhälsa och livskvalitet. Det visar en avhandling från Blekinge tekniska högskola.