Privat omsorg bättre utan vinst

Idéburna särskilda boenden för äldre håller högre kvalitet än de som drivs med vinstintresse. Det visar en aktuell studie från Quality of government-institutet.

En knäckfråga i den livliga debatten om privata aktörers intåg i den offentligfinansierade välfärden är hur vinstintresset påverkar verksamheternas kvalitet. Nu har forskarna Carl Dahlström, Rasmus Broms och Marina Nistotskaya vid Quality of government-institutet vid Göteborgs universitet studerat skillnader i vårdkvalitet inom privat äldreomsorg.

Även om kvalitetsjämförelserna bara är gjorda för den femtedel av äldreomsorgen som utförs av andra aktörer än de offentliga tyder resultaten på att så länge som incitamenten att gå med vinst inte är för starka kan även privata organisationer leverera komplexa tjänster som äldreomsorg utan att kompromissa med kvaliteten.

I sin studie undersökte forskarna indikatorvariabler som personaltäthet, sjukskötersketäthet, andel av personal med adekvat utbildning och brukarnöjdhet.

Högst kvalitet hittade forskarna hos ideellt drivna särskilda boenden. Sämst var de börsnoterade eller riskkapitalägda bolagen.

– På alla punkterna sticker de icke-vinstdrivande ut i positiv bemärkelse. Den enda punkten där de börsnoterade bolagen kommer bättre ut var om man hade en uppdaterad vårdplan, säger Carl Dahlström, som är professor i statsvetenskap, i en intervju på sajten Altinget.se.

Jakt på snabba och stora vinster medför vad forskarna kallar starka kvalitetsskuggande incitament, och tolkningen de gör är rättfram och ganska okomplicerad: minskade krav på vinstmaximering minskar incitamenten för kostnadssänkningar, vilket är av godo för verksamheternas kvalitet.

 

LÄS HELA RAPPORTEN

Rapporten Provider ownership and service quality: Evidence from Swedish residential care homes ingår i Quality of government-institutets Working paper-serie.

Relaterat

Detta får äldreomsorgspersonal att stanna

Att behålla en stabil och kompetent personalstyrka inom äldreomsorgen kräver ett mångfacetterat arbete där ledarskap, stödjande arbetsplatsrelationer och ekonomiska resurser har en betydande roll. Det visar en rapport från SBU.

Äldre migranter hade större risk att dö i covid-19

Migranter från låginkomstländer som fick vård hemma eller bodde på äldreboende löpte större risk att dö i covid-19 än svenskfödda under pandemins första år. Det visar en studie från Stockholms universitet.

Person tvättar händerna

Personal saknar förutsättningar för att följa hygienrutiner

I dag finns rutiner för hur omsorgspersonal ska arbeta för att följa basala hygienrutiner och förhindra smittspridning. Men personalen saknar ibland rätt förutsättningar att följa dem, visar en rapport från Socialstyrelsen.

Fler nyheter

Årets höjdpunkter och lästips

Under året har vi publicerat hundratals artiklar om aktuell, svensk äldreforskning. Här får du våra lästips och en kort summering av årets bevakning.

Palliativ vård – mer jämlikt och till fler

Nu finns det nya nationella riktlinjer för palliativ vård. Socialstyrelsen vill verka för fler och mer jämlika insatser tidigare i sjukdomsförloppen.

Social aktivitet ökar bland äldre

Vi är mer sociala högre upp i åren än tidigare generationer. Men det sociala livet är också starkt kopplat till funktionsförmåga, visar Erika Augustsson i en ny doktorsavhandling vid Karolinska institutet.