Region Stockholm uppdaterar regelverket

Covid-19 har satt press på vården kring äldre, speciellt sköra, personer på äldreboenden. Nu uppdaterar Region Stockholm sitt regelverk för patientflöden för att tydliggöra hur alla individer ska få tillgång till bästa möjliga vård.

I en nyhet på sin hemsida skriver Region Stockholm att ”den som är i behov av vård ska erbjudas den vård som bäst gynnar patienten – oavsett ålder eller var personen bor”. För den som är multisjuk och bor på ett äldrebende är det dock inte självklart att det bästa är att flyttas till ett sjukhus. På grund av covid-19 har Region Stockholm gjort det lättare att flytta sjukvården till patienten på äldreboendet och nu har man även publicerat en uppdaterad version av sitt regelverk för patientflöden.

– Att flytta från sin invanda miljö till ett akutsjukhus eller geriatrisk klinik kan ofta vara en stor belastning för patienten. Men läkare ska alltid göra en individuell bedömning så att patienten får sin vård där det bäst gynnar patienten, säger hälso- och sjukvårdsdirektör Björn Eriksson i en kommentar på regionens hemsida.

Relaterat

Starka känslor kring att få hemtjänst första gången

Att ta emot hemtjänst kan vara en svår process. Det handlar om identitet, att klara sig själv, men också att värna relationen till sina närstående, visar en ny studie.

Uppehåll mellan måltider kan kopplas till sjukdomar

Äldre personer som vanligtvis äter måltider med större mellanrum utvecklar kroniska sjukdomar snabbare än personer med kortare uppehåll. Det visar en ny studie från Karolinska institutet.

Ett rikt liv även kring hundra

Psykologen Henry Egidius skriver om sitt långa yrkesliv och relationer. Gerdt Sundström har läst en bok av en hundraåring med ett rikt liv – även på äldreboendet.

Fler nyheter

Välfärdsteknik leder inte automatiskt till delaktighet

Fyra av fem hemtjänsttagare upplever inte att välfärdsteknik underlättar vardagliga aktiviteter och för många ökar inte heller delaktigheten i samhället. Det visar en avhandling från Lunds universitet.

Blodförtunnande ger långsammare kognitiv försämring

Personer med både förmaksflimmer och Alzheimers sjukdom som behandlas med en specifik typ av blodförtunnande medicin kan få en långsammare kognitiv försämring. Det visar ny forskning från Karolinska institutet.

Rätt aktiviteter kan hjälpa mot ensamhet

Drygt tre av tio äldre personer uppger att de känner sig ensamma ibland eller ofta. Det finns många initiativ mot ensamhet och en ny avhandling från Malmö universitet visar att det finns satsningar som verkar fungera bättre än andra.